Search
Close this search box.
Search
Close this search box.
Związek Rzemiosła Polskiego skierował do ministra finansów kolejne stanowisko w sprawie projektu ustawy o podatku od handlu. Wcześniej ZRP poparł pomysł podatku progresywnego ze stawką w pierwszym przedziale skali 0,4 proc. z kwota wolną 12 mln zł. Obecnie MF ogłosiło nowe propozycje, podnosząc stawkę w pierwszym przedziale skali do 0,7 proc.
W związku z podniesieniem progu skali i po otrzymaniu opinii od branży wędliniarsko-rzeźniczej, prowadzącej własną sieć sklepów, dotyczącej  możliwych skutków podatkowych dla średnich firm tej branży – Związek wystąpił do ministra Szałamachy ze stanowiskiem uzupełniającym do nowych propozycji tego podatku.
Prezes ZRP Jerzy Bartnik zwrócił się o rozważenie wyłączenia, z podatku marketowego, handlu detalicznego producentów wyrobów spożywczych z siecią firmowych sklepów z przepisów projektowanej ustawy. Wniosek dotyczy w szczególności branży przetwórstwa mięsnego oraz piekarniczo-cukierniczej. 
Z uzyskanych ze środowiska informacji wynika, że przychody ze sprzedaży detalicznej małej firmy w wymienionej branży oscylują w granicach 22,5 mln zł rocznie. Zatem podatek według zaproponowanej nowej skali objąłby i te małe firmy dokonujące sprzedaży w firmowych sklepach, w stopniu odczuwalnym, bo pochłaniającym od 7 do 14 proc. dochodu (przy założeniu rentowności tej branży osiąganej na poziomie 1,5 do 2 proc.).
Szczegółowe informacje na stronie: www.zrp.pl
źródło: ZRP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *