Search
Close this search box.
Search
Close this search box.
W dniu 22 maja 2019 r. odbył się Finał konkursu „Bezpiecznie od startu”. Była to już XIX edycja Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o zasadach BHP dla uczniów z zakładów rzemieślniczych, organizowany przez Związek Rzemiosła Polskiego oraz Państwową Inspekcję Pracy.
W tym roku uczniowie rzemiosła reprezentowali 21 izb rzemieślniczych z całej Polski. Gala Konkursu, w której wziął udział Główny Inspektor Pracy Wiesław Łyszczek, Prezes Związku Rzemiosła Polskiego Jan Gogolewski oraz przedstawiciel Biura Rzecznika MŚP Marek Woch, odbyła się w Pałacu Chodkiewiczów, siedzibie ZRP.

Celem konkursu jest popularyzowanie wiedzy z zakresu podstawowych przepisów prawnej ochrony pracy oraz zasad BHP wśród uczniów zawodu w rzemiośle. Adresowany jest do uczniów rzemiosła, czyli młodocianych pracowników zatrudnionych w celu przygotowania zawodowego w zakładach rzemieślniczych oraz uczniów odbywających praktykę u rzemieślników.
Gospodarz spotkania Prezes Związku Rzemiosła Polskiego Jan Gogolewski powiedział, że konkurs jest wyzwaniem dla najodważniejszych, którzy nie obawiają się porównania z najlepszymi. Przypomniał również, że nie chodzi w nim jedynie o znajomość przepisów, ale skłonność i umiejętność stosowania się do reguł, które mają na celu ochronę zdrowia i życia ludzkiego, czyli największej wartości.
Zakres tematyczny Konkursu tradycyjnie obejmował problematykę prawa pracy oraz BHP przewidzianego w programach nauki, a także tematykę szkolenia podstawowego z zakresu prawa pracy, technicznego bezpieczeństwa pracy, ergonomii, psychologii prac, ppoż. oraz zasad udzielania pierwszej pomocy.

Klasyfikacja indywidualna:
I miejsce – Mateusz Walendowski reprezentujący Izbę Rzemieślniczą w Kaliszu. Wynik: 99 punktów.
II miejsce – Katarzyna Szemainda reprezentująca Izbę Rzemieślniczą w Opolu. Wynik: 91 punktów.
III miejsce – Bartosz Ruszkowski reprezentujący Pomorską Izbę Rzemieślniczą, Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Gdańsku. Wynik: 83 punkty.
IV miejsce – Fryderyk Tomczak reprezentujący Wielkopolską Izbę Rzemieślniczą w Poznaniu. Wynik: 81 punktów.
V miejsce – Anastasiia Lunhul reprezentująca Opolska Izbę Rzemieślniczą. Wynik: 81 punktów.

VI miejsce – Maciej Grzywacz reprezentujący Warmińsko-Mazurską Izbę Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Olsztynie. Wynik: 79 punktów.

Klasyfikacja drużynowa:
I miejsce – Drużyna z Opola: Anastasiia Lunhul i Katarzyna Szemainda – 172 punkty
II miejsce – Drużyna z Kalisza: Mateusz Walendowski i Kinga Kulas – 168 punktów
III miejsce – Drużyna z Gdańska: Paulina Bieszke i Bartosz Ruszkowski – 154 punkty

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział, a zwycięzcom serdecznie gratulujemy. Szczególnie gratulujemy laureatowi I miejsca Mateuszowi Walendziakowi, który zwyciężył również w poprzedniej edycji konkursu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *