Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Podczas Święta Piernika  zorganizowanego 10 września w Kinoteatrze MOKiS w Bielawie, w ramach XXVIII polsko – czeskich dni kultury chrześcijańskiej, z inicjatywy Cechu Rzemiosł Różnych i Małej Przedsiębiorczości w Bielawie zorganizowano konkurs chleba, który rok rocznie nazywany jest Misterium Chleba. Podczas tegorocznego Misterium Chleba, zgłoszone przez okolicznych rzemieślników do konkursu wypieki można było nie tylko podziwiać, ale po zakończonym konkursie wziąć ze sobą do domu. Tegoroczne Misterium Chleba zorganizowane zostało pod patronatem Burmistrza Miasta Bielawy p. Piotra Łyżwy, Przewodniczącego Rady Miasta Bielawy p. Zbigniewa Dragana oraz Starszego Cechu p. Kazimierza Rachowieckiego. 

W konkursie chleba, podobnie do roku ubiegłego udział wzięło pięć piekarni z Bielawy oraz dwie z Pieszyc. Stoisko bielawskiego Cechu prezentujące lokalne wypieki do konkursu, bogate było w chleby typowo weselne, dożynkowe, biesiadne, ale również w pieczywo różnych kształtów – gigantyczne chałki, rogale oraz bułki. Skoro Misterium Chleba, więc nie mogło zabraknąć na naszym stoisku świeżego chleba do degustacji, upieczonego również przez bielawskich piekarzy. Odwiedzający i podziwiający dekoracyjne chleby, chałki, bułki, mogli rozkoszować się smakiem pysznego chleba okraszonego domowym smalcem ze skwarkami, oferowanym na Misterium przez Zakład Przetwórstwa Mięsnego Jerzego Gawryckiego z Bielawy.
W tym roku po raz piąty komisją oceniającą była publiczność, czyli wszyscy chętni uczestnicy Święta Piernika i Misterium Chleba. Wybór najpiękniejszych wypieków w danej piekarni nie był łatwy, ponieważ wszystkie przygotowane przez rzemieślników chleby były niezwykle piękne i oryginalne. 
Większością głosów I miejsce, a tym samym puchar Burmistrza Miasta Bielawy zdobyły chleby nr 6 Pana Jacka Mikołajczaka (Piekarnia. Sklep Ogólnospożywczy przy ul. Osiedlowej 1 w Bielawie), II miejsce –– puchar Przewodniczącego Rady Miejskiej – wypieki nr 2 Pana Mirosława Kwiatkowskiego („Piekarstwo-Cukiernictwo” przy ul. Piastowska 55/1), a III Miejsce i tym samym puchar Starszego Cechu zdobył chleb nr 4 Pana Tadeusza Palucha (Piekarstwo przy ul. Polnej 17 w Bielawie).
Pozostałym uczestniczącym w konkursie piekarniom, tj. p. Państwa Pawłowskich – wypieki nr 7 (Piekarstwo, cukiernictwo przy ul. Zamkowa 12A w Pieszycach), p. Teresy Jankowskiej – wypieki nr 3 (Cukiernia przy ul. Kościuszki 25 w Pieszycach), p. Marii Sobczak – chleb nr 1 (Piekarnia, Cukiernia przy ul. Wolności 48 w Bielawie) oraz p. Adama Bober – wypieki nr 5 (Piekarnictwo i cukiernictwo przy ul. Piastowskiej 55/1 w Bielawie) przyznane zostaną puchary z podziękowaniami za udział. Uroczyste wręczenie pucharów odbędzie się 27 września podczas Sesji Rady Miejskiej w Bielawie.
Po ogłoszeniu oficjalnych wyników konkursu na scenę Kinoteatru MOKiS poproszono Wice Przewodniczącego Rady Miejskiej p. Włodzimierza Palucha, który z rąk Starszego Cechu Kazimierza Rachowieckiego odebrał w imieniu Burmistrza Miasta i Przewodniczącego Rady Miejskiej chleby, które większością głosów zajęły I miejsce w tegorocznym Misterium Chleba. Pozostałe konkursowe wypieki zostały rozlosowane wśród uczestników Misterium Chleba i Święta Piernika.
Wszystkim rzemieślnikom biorącym udział w wystawie chleba serdecznie gratulujemy pomysłów i życzymy dalszych sukcesów w prowadzonej działalności.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *