Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.

Debata Trójstronna w TVP Info tym razem poświęcona była na omówienie minimalnej płacy godzinowej w przypadku umów zleceń i samozatrudnionych oraz wysokości wynagrodzenia minimalnego w 2017 roku.
Na pytanie dziennikarki, jak poradzą sobie z wysokością minimalnej stawki godzinowej małe firmy, gdzie widoczny jest wzrost tzw. umów śmieciowych, Włodzimierz Biniek, wiceprezes Związku Rzemiosła Polskiego przyznał, że ZRP z zadowoleniem przyjął porozumienie w sprawie wysokości stawki minimalnej. ZRP już wcześniej walczył o ustanowienie takiej stawki. Od roku 2014, był sygnatariuszem takiego porozumienia zespołu firm budowlanych, korporacji budowlanych, ponieważ sytuacja w przetargach, w zamówieniach publicznych była katastrofalna.


– uważam, że ta stawka jest korzystnym rozwiązaniem. Jest ona powiązana z minimalnym wynagrodzeniem, ponieważ będzie ona waloryzowana o stopę wzrostu minimalnego wynagrodzenia. Spowoduje to być może, odwrócenie tendencji zawierania umów-zleceń na korzyść umów o pracę.

– Natomiast propozycja przyjęcia minimalnego wynagrodzenia w 2017 r. w wysokości 1900 zł, jaką proponuje ZRP, wynika z oceny wysokości tej płacy na podstawie syntezy podstawowych wskaźników makroekonomicznych i konsultacji z naszymi przedsiębiorcami – dodał Wlodzimierz Biniek W naszym odczuciu zachowaliśmy pewną ostrożność, bo ze wskaźników makroekonomicznych kwota wychodzi nieco większa – dodał. Ostrożność związana jest głównie z regionalizacją. Tereny, gdzie płace są rzeczywiście bardzo niskie podniesienie płacy minimalnej będzie znaczącym uderzeniem w małych pracodawców.
Emisja:http://www.tvpparlament.pl/programy-telewizji-polskiej/tvp-info-debata-trojstronna/tvp-info-debata-trojstronna-04062016/25648920

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *