Związek Rzemiosła Polskiego z ogromną satysfakcją informuje, że od 1 października br. rzemieślnicze kwalifikacje zawodowe, będą dostępne w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Z tego rozwiązana skorzystają zarówno przedsiębiorcy posiadający już kwalifikacje zawodowe, jak i rzemieślnicy dopiero wchodzący na rynek pracy.
Związek Rzemiosła Polskiego we współpracy z Departamentem Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Ministerstwie Rozwoju doprowadził ten, ważny projekt, do finału. Jesteśmy niezwykle dumni z tego, że jako pierwsza społeczno-zawodowa organizacja samorządu gospodarczego, wprowadza te rozwiązanie dla swoich członków. To niezwykle ważne, ponieważ żyjemy w ciągle zmieniających się czasach, a Internet jest obecnie głównym nośnikiem informacji – zaznacza Jolanta Kosakowska, Dyrektor Zespołu Oświaty Zawodowej i Problematyki Społecznej Związku Rzemiosła Polskiego.
Dyplom mistrzowski i świadectwo czeladnicze w CEIDG
Od dzisiaj wszystkie osoby prowadzące działalność gospodarczą, które otrzymają świadectwo czeladnicze lub dyplom mistrzowski zostaną obligatoryjnie objęci, tym rozwiązaniem. Z kolei w przypadku przedsiębiorców, którzy uzyskali uprawnienia do tytułu zawodowego przed 1 października br., informacja w zakresie posiadanych przez przedsiębiorcę kwalifikacji rzemieślniczych jest dokonywana wyłącznie wtedy, gdy przedsiębiorca wystąpi z wnioskiem o wpis w CEIDG.
Tryb postępowania i nowe dane w CEIDG
Przedsiębiorcy przystępujący do egzaminu mistrzowskiego lub czeladniczego po 1 października br. są zobowiązani poinformować we wniosku o dopuszczenie do egzaminu o fakcie posiadania wpisu w CEIDG. Na tej podstawie izba rzemieślnicza w terminie 14 dni roboczych od dnia uzyskania dyplomu mistrza lub świadectwa czeladniczego dopisze informacje o posiadanych kwalifikacjach na stronie CEIDG.
Natomiast w przypadku przedsiębiorców, którzy otrzymali kwalifikacje zawodowe przed 1 października br. uzyskanie wpisu w CEIDG będzie obywało się na wniosek. W tym celu należy zwrócić się do Izby Rzemieślniczej z wnioskiem o zamieszczenie w CEIDG posiadanych już kwalifikacji zawodowych.
Na stronie CEIDG w formularzu danych o przedsiębiorcy będą zamieszczone takie dane, jak:
data egzaminu (data wystawienia dyplomu lub świadectwa),
nazwa Izby Rzemieślniczej, która wydała dyplom lub świadectwo,
tytuł zawodowy: mistrz lub czeladnik,
nazwa zawodu,
symbol cyfrowy zawodu,
data cofnięcia kwalifikacji zawodowych.
Zachęcamy wszystkich przedsiębiorców posiadających już kwalifikacje rzemieślnicze do składania wniosków o wpis do CEIDG. To dobra okazja do zaprezentowania swoich umiejętności w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. To także doskonała promocja wszystkich przedsiębiorców reprezentujących zawody rzemieślnicze – podkreśla Jolanta Kosakowska, Dyrektor Zespołu Oświaty Zawodowej i Problematyki Społecznej Związku Rzemiosła Polskiego.
Wniosek o wpis w CEIDG w zakresie posiadanych kwalifikacji zawodowych.