Standardy Ochrony Małoletnich
Nasza misja
Celem wszystkich działań podejmowanych przez Izbę Rzemieślniczą w Opolu jest zapewnienie dzieciom (małoletnim) poniżej 18 r. ż. możliwości rozwoju w poczuciu bezpieczeństwa. Dzięki transparentnym i pisemnym zasadom określonym w Standardach Ochrony Małoletnich zobowiązujemy się dokładać wszelkiej staranności, aby małoletni w naszej przestrzeni mogli czuć się swobodnie i byli chronieni przed przemocą.
Naczelną zasadą wszystkich działań podejmowanych przez pracowników Izby Rzemieślniczej w Opolu jest działanie dla dobra małoletniego i w jego najlepszym interesie. Każdy pracownik traktuje osobę małoletnią z szacunkiem oraz uwzględnia jej potrzeby. Niedopuszczalne jest stosowanie wobec małoletniego przemocy w jakiejkolwiek formie. Pracownicy, realizując te cele, działają w ramach obowiązującego prawa i zgodnie z przepisami wewnętrznymi oraz swoimi kompetencjami.
Wprowadzone przez nas Standardy to szczególny środek ochrony małoletnich przewidziany przez Ustawę z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością̨ na tle seksualnym (Dz. U. z 2023 r. poz. 1304 ze zm.) oraz Ustawę z dnia 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks Rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2023 r. poz. 1606).
Pełna wersja Standardów Ochrony Małoletnich Izby Rzemieślniczej w Opolu dostępna jest w siedzibie Izby ul. Katowicka 55, 45-061 Opole.
Nasze Standardy Ochrony Małoletnich określają w szczególności:
- Zasady zapewniające bezpieczne relacje między małoletnim a każdym pracownikiem Izby, a w szczególności zachowania niedozwolone wobec małoletnich.
- Zasady i procedurę̨ podejmowania interwencji w sytuacji podejrzenia krzywdzenia lub posiadania informacji o krzywdzeniu młodzieży.
- Procedury i osoby odpowiedzialne za składanie zawiadomień́ o podejrzeniu popełnienia przestępstwa na szkodę̨ małoletniego, zawiadamianie sądu opiekuńczego oraz osoby odpowiedzialne za wszczynanie procedury „Niebieskie Karty”.
- Zasady przeglądu i aktualizacji standardów.
- Zakres kompetencji osoby odpowiedzialnej za przygotowanie pracowników do stosowania standardów, zasady przygotowania pracowników i innych osób dopuszczanych do takiej działalności przez Izbę zwanych dalej łącznie pracownikami oraz sposób dokumentowania tej czynności.
- Zasady i sposób udostępniania rodzicom albo opiekunom prawnym lub faktycznym oraz małoletnim standardów do zaznajomienia się̨ z nimi i ich stosowania.
- Osoby odpowiedzialne za przyjmowanie zgłoszeń́ o zdarzeniach zagrażających małoletniemu i udzielenie mu wsparcia.
- Sposób dokumentowania ujawnionych lub zgłoszonych incydentów lub zdarzeń́ zagrażających dobru małoletniego i zasady przechowywania dokumentów.
- Wymogi dotyczące bezpiecznych relacji między małoletnimi, a w szczególności zachowania niedozwolone.
- Zasady ustalania planu wsparcia małoletniego po ujawnieniu krzywdzenia.
Zasady bezpiecznych relacji
Każdy pracownik Izby:
- W stosunku do małoletnich cechuje się̨ życzliwością̨, wyrozumiałością̨, cierpliwością̨, a jednocześnie stanowczością̨ i konsekwencją w zakresie przestrzegania obowiązujących w społeczeństwie zasad postępowania, norm moralnych oraz przepisów prawa,
- Nie faworyzuje nikogo, wykazuje się̨ obiektywizmem, sprawiedliwością̨, bezinteresownością̨ i szacunkiem w traktowaniu i ocenie każdego małoletniego,
- Szanuje godność́ małoletniego jako osoby: akceptuje go, uznaje jego prawa,
- Rozwija samodzielność́ myślenia i refleksyjność́ młodzieży oraz pozwala wyrażać́ własne poglądy w sposób akceptowany społecznie,
- Pamięta, że pierwszymi i głównymi wychowawcami dzieci są̨ rodzice lub opiekunowie, szanuje ich prawa oraz wspomaga w procesie wychowania,
- Traktuje indywidualnie każde dziecko, starając się̨ rozumieć́ jego potrzeby oraz wspomagać́ możliwości,
- Uczy zasad kultury osobistej oraz wpływa na kształtowanie właściwych postaw,
- Docenia i szanuje, uwzględnia potrzeby i działa w interesie małoletniego,
- Nie stosuje żadnej z form przemocy,
- Ujawnia dane wrażliwe i inne informacje dotyczące dziecka tylko osobom uprawnionym, gdy wynika to z sytuacji małoletniego,
- Nie nawiązuje żadnych relacji o niewłaściwym charakterze (w tym uwagi, zżarty, zachowania, gesty lub udostępnianie małoletnim nieodpowiednich treści, substancji psychoaktywnych itp.),
- Reaguje niezwłocznie, zgodnie z przyjętymi procedurami, na niestosowne zachowania innych wobec małoletniego.
Pamiętaj, że masz prawo korzystać ze wsparcia
Jeśli coś złego dzieje się u Ciebie (lub w Twojej rodzinie, otoczeniu) albo po prostu potrzebujesz z kimś porozmawiać, możesz dać nam znać lub możesz zadzwonić pod te numery:
116 111 – Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży,
800 121 212 – Dziecięcy telefon zaufania, prowadzony przez Rzecznika Praw Dziecka.
Osoby, które tam pracują, udzielą Ci wielu przydatnych wskazówek i pomogą rozwiązać Twoje problemy.
Jeśli będziesz obawiać się o swoje zdrowie lub życie, zadzwoń na policję pod nr alarmowym: 112.
Funkcję koordynatora do spraw podejmowania interwencji w Izbie Rzemieślniczej w Opolu pełni Dyrektor Izby lub osoba go zastępująca podczas jego nieobecności.
Kontakt do nas:
tel. 77 454 31 73, email: info@izbarzem.opole.pl