Search
Close this search box.
Search
Close this search box.
Choć w polskim ustawodawstwie nie ma legalnej definicji firmy rodzinnej, to przedsiębiorczość oparta na więzach krwi jest ważnym elementem polskiej gospodarki.
Firmy rodzinne przepis na sukces często zawdzięczają właściwemu sobie modelowi zarządzania i indywidualnym wartościom. To one wyznaczają wizję firmy, która nastawiona jest przede wszystkim na wielopokoleniową działalność, a nie tylko na zysk. Jedynie w momentach przekazania sukcesji jest ryzyko zachwiania tej jedności, która może doprowadzić nawet do rozdrobnienia i roztrwonienia majątku firmy.

Dlatego wypracowując definicję firmy rodzinnej już dziś można przewidywać przyszłe zmiany legislacyjne, jak na przykład wprowadzenie do porządku prawnego fundacji prywatnych, które w czasie zmiany pokoleniowej pomagałyby ochronić rodzinny kapitał i utrzymać nieprzerwane działanie firmy. Sprawna ochrona i mądre doradztwo powinny pomóc przetrwać niebezpieczny dla większości rodzinnych przedsiębiorstw przełomowy moment przekazania steru młodszemu pokoleniu. W polskim prawie nie ma odpowiednich narzędzi do ochrony sukcesji i aktywów rodzinnego przedsiębiorstwa, jednak odpowiednie rozwiązania oraz wsparcie całego środowiska firm rodzinnych może wpłynąć na zmiany prawne, które przekształcą się w postępowanie ustawodawcze.

Link: http://archiwum.rp.pl/artykul/1385564-Wielopokoleniowe-dazenia-firm-rodzinnych.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *