Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.
Podsekretarz Stanu Olga Semeniuk ogłosiła, że resort rozwoju pracuje nad projektem nowej ustawy o rzemiośle i kształceniu dualnym. Celem nowego aktu prawnego ma być dostosowanie rzemiosła do realiów XXI wieku, w tym przez dodanie do niego nowych zawodów oraz popularyzacja rzemiosła jako dobrego wyboru dla młodych. Stanowisko w tej sprawie wydał także Związek Rzemiosła Polskiego.

Obowiązująca ustawa o rzemiośle została uchwalona w roku 1989, jednak była wielokrotnie nowelizowana – ostatni raz w 2019 roku, kiedy został wprowadzony przepis o promocji kwalifikacji rzemieślniczych poprzez ich ujawnianie w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Ponadto, dzięki nowelizacji z 2019 r., ustawodawca wreszcie pozwolił rzemiosłu otwierać się na spółki prawa handlowego. Obowiązująca dziś ustawa o rzemiośle, jak każda inna ustawa, jest aktem o pewnym stopniu ogólności, któremu towarzyszy szereg przepisów wykonawczych. Trudno więc zgodzić się z suchym stwierdzeniem, że aktualna ustawa o rzemiośle nie przystaje do rzeczywistości – pisze w swym wystąpieniu Prezes ZRP Jan Gogolewski.
Prawdą jest natomiast, że istnieją kwestie wymagające doregulowania, takie jak instrumenty pozwalające Związkowi Rzemiosła Polskiego na efektywniejszy nadzór na działalnością komisji egzaminacyjnych izb rzemieślniczych, czy wprowadzenie wymogu posiadania kwalifikacji zawodowych przy podejmowaniu działalności gospodarczej, w szczególności w zawodach związanych ze zdrowiem i bezpieczeństwem konsumentów – dodaje Prezes.
Zachęcamy do zapoznania się pełną treścią stanowiska – tutaj https://izbarzem.opole.pl/rzemioslowXXIwiekuzwiazekrzemioslapolskiego3.pdf

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *